E-kitap Projesi Nedir?

E-Kitap projesi, ilk kez 2010 yılında Murat Ukray tarafından temeli kendi hazırlamış olduğu akademik araştırma türündeki Kıyamet Gerçekliği ismini verdiği Kitaplarının, klasik yayıncılığa alternatif olacak bir şekilde yazar tarafından Amerika'da buna uygun Print on Demand (Talebe göre yayıncılık) sisteminin tesadüfen çözülüp Türkiye'deki web yayıncılığına uygun olarak dönüştürülmesiyle yayın hayatına başlamıştır. 

Projenin ilk uygulamaları, İlk kez üniversitelere ve akademisyenlerin ders notları veya kitaplarının web yayıncılığı ile elektronik yayıncılığının düşünülmesi veya akademik çalışmaların ve tezlerin kitap haline getirilmesi düşüncesiyle başlanılmış olsa da, daha sonra proje tüm yazarlara ve genel kitleye her çeşit roman hikaye, şiir vs. kitabın hem e-kitap olarak ve hem de basılı olarak Print on Demand (POD), yani kitap istenildiği oranda talebe göre yayıncılık ilkesine göre çalışan, web temelli ve global yayıncılık ağlarıyla bağlantılı web yayıncılık sisteminin matbaa yayıncılığı sistemine uygulanmasıyla hayata geçmiş ve böylece ilk kez profesyonel anlamda başlamıştır. 

TRT RADYO 1 "Net Var Net Yok" Programında Genel Koordinatörümüz Murat UKRAY, e-KİTAP Teknolojisi ile Türkiye'de ve Dünya'da e-Kitap ve Geleceğini anlatıyor.  

   * e-Kitap projesi aynı zamanda Türkiye’nin e-yayıncılık sisteminde çalışan ve Türkiye’de bir ilk olan bir masaüstü yayıncılık sistemidir ve aynı zamanda klasik yayıncılık sistemindeki tüm bileşenleri içerirken, artı olarak bundan çok daha fazlası demek olan kitabın aynı zamanda e-kitap olarak da yayıncılığının ilk kez Türkiye'de önünü açan bir sistemdir. 

   * Hem de inanılmaz uygun bir fiyata ve kalıcı olarak sahip olacağınız birçok yayın haklarıyla birlikte. Bir kitap yazdınız ve yayınevlerini kapı kapı dolaşıyorsunuz ama yayınlayamıyorsunuz. Veya bir Roman, Şiir, Hikaye kitabı veya Akademik bir çalışma yazdınız ve yayınlamak için uygun bir yayınevi bulamadınız. Veya kitabınızı yayınlamak için sizden çok fazla para istiyorlar ve maddi durumunuz buna elvermiyor. Bunların hiçbirisini dert etmeyin. 

   * Çünkü artık E-kitap projesi ile bu tür yayıncılık sisteminde hemen hemen sıfır risk yönetimi ile, masaüstü yayıncılık var. Üstelik binlerce kitap bastırıp, sonra da satamayınca kitaplarınızın kucağınızda kalması gibi bir derdiniz de yok, kitabınız talep edildiği oranda basılacak ve siz hiç müdahale etmeden tamamen elektronik olarak çalışan bir ödeme sistemiyle kar payınız, yani telif hakkınız demek olan ödemeniz de yine pay-pal hesabınızın yardımıyla anında hesabınıza gönderilecek olduğu eşsiz bir global satış ve dağıtım sistemine sahip olan bir yayıncılık sistemidir. Ayrıca, özellikle akademik çalışmalar veya tezleri için dünya çapında sesinizi duyurabilmek isteyen araştırmacılar için, -özellikle, yurt dışında bir eser yayınlatmanın ne kadar zor olduğunu bilenler için-, yine harika bir yayıncılık sistemidir. 

   * Artık, siz de kitabınızı hem tüm e-kitap okuma cihazlarında ve tüm işletim sistemlerinde sorunsuz çalışan ADOBE PDF formatında e-kitap olarak ve hem de dünya çapındaki en kaliteli matbaalarda POD (Print on Demand), yani talebe göre yayıncılık sistemiyle basılı olarak kitabınızı bizimle kolayca yayınlayabilirsiniz. 

   * Üstelik bitmedi, size ve kitabınıza özel olarak tasarlayacağımız, kitabınızın tanıtımını web üzerinde rahatça yapabileceğiniz yayıncı kuruluşun sağladığı bir web sitesi de paket fiyatlarımıza dahildir. 

 

Yazarlara Ait Örnek E-Kitaplarınız Var mı? 

E-kitap projesi ile, Kıyamet Geçekliği’nin e-yayıncılık sisteminde çalışan ve Türkiye’de ve yurtdışındaki lulu.com, smashwords.com veya amazon.com dünyaca tanınmış e-kitap ve basılı kitap siteleri üzerinden kitabı satışa çıkmış olan yazarlarımız vardır. Örneğin, bunlardan birisi olan Gazeteci Yazar sayın Halit Durucan pek çok alternatif olmasına rağmen ve kitabını daha önce de bir yayınevinde basılı olarak yayınlatmasına rağmen, bizimle çalışmış ve iki önemli çalışmasını bizimle yayın dünyasına en iyi şekilde sunmuştur. 

Bunlardan ilki, polisiye bir kurgu roman olan SANAL CİNAYET ve diğeri de yine duygusal bir kurgu-roman tarzındaki hikaye kitabı olan KRİSTAL DÜNYALAR'dır. Veya Kitapları yayınlandıkları bir diğer e-kitap sitesi olan BURADAN da YAZAR TANITIM SAYFASIYLA birlikte kitaplarınızın tanıtım ve link bilgileri ile örnek kapak resimlerinin olduğu sayfayı inceleyerek, bu çeşit bir yayın ve kitabınızın kapak tasarımı veya iç tasarımının nasıl görüneceği konusunda bir bilgi sahibi olabilirsiniz.