Yeni Sitemizle Hizmetinizdeyiz December 29 2013

 Artık e-kitaplara ulaşmak daha kolay ve daha hızlı...

 

 

EKİTAP PROJESİ: (2010-2017 YAYIN HAYATI ÖZETİ) VE YENİ GELİŞMELER {Editorial Changelog}


Her yıl olduğu gibi , bu yıl da "e-kitap projesi" ve "cheapest books" markalarıyla, 2010 yılı başlarından beri 7yıldır sürdürdüğümüz, yaptığımız elektronik yayıncılık'ta ne kadar mesafeler kat ettiğimizi yine bu yıl kaleme aldığım editorial yazımızla paylaşacağım.

[Tabi çok kasmadan kısaca İKİ ANA bölüm halinde anlatmaya çalışacağım, bu yılki changelog resmimizi yayınladığımız Eintein'ın "Meaning of Relativity" ve "Küçük Prens" isimli klasik çocuk kitabımızdan seçtik.]
_____________________________________________

BİRİNCİ BÖLÜM (2010-2014 İLK 4 YIL)


Öncelikle e-kitap projesinin 2014 yılı başlarında amerikadaki dağıtım ağı Lulu.com ile public domain ekitaplar yüzünden çıkan sorun nedeniyle, bu kez ilk kez direkt kindle ve nook olarak yayıncı kaydı oluşurup, Barnes & Noble'ın direk yayıncı arayüzü ve Kindle Direct Publishing'de yayıncı hesapları oluşturarak artık direkt ekitap yayın ve dağıtımı "ekitap projesi" markasıyla ekitap yayınlamaya başladık, Bu oldukça bizi yoran zorlu bir süreç oldu, ama yayıncılık çizgimizde de önemli bir dönemeci teşkil etti, çünkü direkt olarak amazon ve barnes& noble gibi büyük yayıncılarda eseri anında yayınlama şansı sundu. Bu sayede pek çok ingilizce klasik eseri yayına sunmakla birlikte, bazı türkçe kitaplar için de çok büyük bir avantaj sağladı..


Mesela bu sayede, uzun yıllardı sürdürdüğümüz en önemli akademik çalışmalardan biri olan "BİRLEŞİK ALAN TEORİSİ-II"nin ingilizce çevirisi olan "UKRAY ELECTRO-GRAVİTASYONEL ALAN KURAMIMIZI" ingilizce çevirisini bu sayede hem ingilizce ve hem de türkçe olarak hem e-PUB formatında çok kaliteli bir şekilde yayınladığımız gibi;

“Ukray” Unified Field Theory: “An Approach to Electrogravity Unification”

Buna ilaveten, Basılı olarak da bu yolla, Amazon direk kindle ("Amazon kindle direct publishing") yayın ve basılı kitap platformu ile dağıtıma sunduk bu model, tabi ki büyük bir çığır açtı şöyle ki, artık akademik düzeydeki "TEZ" veya "DOKTORA" çalışmaları ile bu tarz çok teknik kitapların ekitap olarak yayınlanmasında çok önemli bir model teşkil etti yine, dolayısıyla birleşik alan kuramımız, nasıl ki e-kitap projesi'nin kurulmasına bir nevi neden olduysa, fizik merakımız yine bizi yayıncılık evreninde hızla sürüklemeye devam ediyor diyebiliriz, şaka bir yana Dedik ya Fizik her zaman iyidir, zihni açar vesselam..


Bu gelişme beraberinde bir çok şeyi de getirdi tabi, şöyle ki, hatırlarsak 2013 yılında dünya klasiklerinden oluşan "500 TEMEL ESER" yayınlama gibi dev bir proje başlattık ve bu sayede hem basılı hem de ekitap formatında (Bu Projede kitabın PDF, EPUB VE KINDLE versiyonu bir arada okura sunulacak) ve tamamı illüstarasyonlu ve dünya kalitesinde şu ana kadar bu proje kapsamında bu sayı 250 KİTABA kadar ulaştı. Sanırım 2017 sonu itibarıyla 500 esere ulaşacağız ve bu hem Türkiye için olduğu kadar, Amerika ve hatta tüm Dünya için ölmeyen klasiklerin yeniden farklı bir doğuşu ve yayına sunulması anlamına da geliyor, bu güzel bir gelişme oldu 2016 ortalarına kadar bu süreçte mesafe kat ettik.

Bu arada, yine 2014 başlarında 2. ekitap yayın platformumuz olan http://www.ekitapyayincilik.com/'un altyapısını "WORPRESS"'den "SHOPIFY" denen ve dünya genelinde kullanılan hazır bir e-ticaret sitesine dönüştürdük, üstelik SSL SERTİFİKALI PAYU KREDİ KARTI ENTEGRASYONU da bu yeni sitemize geçtiğimiz yıl 2016'da yapıldı ve PAY-PAL'ın Türkiye'de 2016 yılı itibarıyla kapatılmasıyla sonuçlanan açık böylece giderilmiş oldu. Ödeme ve alışveriş sepetlerimizde tam bir güvenlik ve uyumlu entegrasyon sağlandı.

Peki bununla beraber neler değişti, ilk önce sitemiz ana hedefini kitap marketi şeklinde bir görünüme kavuşturdu . Böylece, yeni sitemiz "ekitap yayıncılık" arayüzünü değiştirmemizle birlikte iki avantaj sağladık, ilki tablet ve cep telefonlarında sitemiz çok daha güzel ve hızlı açılıyor ve ikincisi ise, daha profesyonel ve opsiyonel ve kitap satışlarını arttırmaya yönelik bir market görünümüne kavuşması oldu..

_____________________________________________


İKİNCİ BÖLÜM (2014-2017 SON 3 YIL)


Gelelim 2014 'ün ortalarından itibaren uzun zamandır hem yazarlarımızın ve hem de kitaplarımızı yurt içinde de basılı olarak edinmek ve satışa çıkmasını bekleyenlerin istemiş olduğu önemli gelişmeye. Evet, "YURTİÇİ BASILI KİTAP DAĞITIMI" VE YAYINI sürecimiz artık 2014 ititbarıyla başlaması belki de bu yılın en büyük gelişmesi oldu. Artık yeni düzenlediğimiz "GLOBAL PAKET"imizle belki de türkiye'de ilk kez bu kadar "EKONOMİK" ve "GENİŞ" yayın imkanları ile tüm yazarlarımıızn kitapları başta "KİTAPYURDU" & "D & R", "İDEFİX", "KİTAPPERVER.COM", "ARKADAŞ KİTAPEVİ" v.s. ve hemen hemen 30'a yakın türkiyenini en büyük online kitap marketlerinden de satın alınabilecek ve basılı olarak, okurun edinebileceği bir hale geldi.

2016 YILI itibarıyla, Ayrıca bu basılı kitap hizmetimizdeki çözüm ortağımız "GRİFON KİTAP"la yola başladığımızda bir çok eksiğimiz olmasına rağmen 3-4 ay kadar kısa bir sürede büyük bir mesafe kat ettik, özellikle 2016 sonuna doğru, "ALMANYA" dan getirttiğimiz son sistem "XEROX" dijital az baskı yapabilen matbaa makinası ile, grifon kitapevi ile baskı kalitesi mükemmel bir hale geldi. Artık tüm kitaplarımızın az sayıda da olsa, nerdeyse matbaaa kalitesinde baskı yapılıyor, ayrıca projemizde bu yıl sonu itibarı ile diğer yeni gelişmeler de oldu, örneğin yazarlar için yurt içi satışlarını takip edebilecekleri kullanıcı paneli koyacağımız platformumuz halen tasarım aşamasındadır. Ayrıca eski kötü baskıları tamamen çöpe atıp yeni baskıları ile değiştiriyoruz hızla, sizin yazdığınız her kitap içinde geçerli ama iptal ettiniz mi kitap yazma keyfinizi ve programınızı bilmiyorum, bence etmeyin bu ara..

Ayrıca tüm bunların yanında yine 2016 ortalarından itibaren tüm ekitap kataloğumuz, "KOBO" dağıtım ağı ile, KOBO& DR anlaşmasıyla birlikte, artık D&R, İDEFİX vs. büyük kitapevlerine tüm ekitaplarımızn dağıtımı artık anında gerçekleşecek, hatta çoğu yazarımızın kitabı şimdiden D&R'da "Yeni Çıkanlar" kısmına girmiş durumda.

Sevgi ve Esenlikle kalın,
Nice başarılı ve kazançlı ve kitaplarla dolu bir yıl geçirmeniz dileğiyle..

M. Ukray

e-Kitap Projesi & e-Kitap Yayıncılık Genel Kordinatörü, 2017

http://www.ekitaprojesi.com/

http://www.ekitapyayincilik.com/

http://www.cheapestboooks.com/